Počinje obnova Doma Oružanih snaga BiH
U Domu Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, nacionalnom spomeniku BiH, danas je potpisan Ugovor o izboru izvođača za izvođenje građevinskih radova sanacije spoljašnosti objekta.
Ugovor su potpisali načelnik Općine Stari Grad Sarajevo Irfan Čengić i direktor Građevinskog društva “Bišina” d.o.o. Mostar Mirsad Bajgorić, u prisustvu ministra odbrane BiH, Zukana Heleza. Prisutni su bili i Komandant EUFOR Misije u BiH major general Laszlo Sticz i načelnik NATO štaba brigadir Ferenc Kiss.
Vrijednost projekta iznosi oko dva miliona KM. Dijelom će biti finansiran sredstvima Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i Kantona Sarajevo, dok će ostatak sredstava osigurati Općina Stari Grad Sarajevo. Predviđeni su radovi na uređenju spoljašnjosti i dijelova krova objekta Doma Oružanih snaga BiH, kao i zamjeni kompletne stolarije. Za izvođenje ovih radova su pribavljene sve potrebne saglasnosti nadležnih institucija.
– Dom Oružanih snaga BiH je nama važan sa dva aspekta, prije svega kao reprezent naših Oružanih snaga BiH koje koriste ovaj objekat, a koji mora biti dostojan našoj vojsci i svim prijateljima širom svijeta koji nam dolaze u posjetu. Sa druge strane, on je slika naše općine i Grada Sarajeva i važno je da obnovimo ovaj prelijepi objekat i u drugoj fazi napravimo trg sa fontanom i dobijemo novo mjesto susreta, manifestacija i novi trg koji je zapravo tu nekada i bio. Zahvaljujem ministru Zukanu Helezu na saradnji kao i Vladi FBiH i KS na podršci ovom projektu – istakao je načelnik Čengić.
Ministar Helez govorio je o historiji i značaju ovog objekta, s naglaskom da je dom bio srediste kulture i kulturnog života grada Sarajeva. Zahvalio je načelniku Čengiću koji je prepoznao značaj ovog objekta, kao i premijeru Nikšiću i ministru finansija Toniju Kraljeviću na podršci u ovom projektu.
– Odnos prema kulturnim i nacionalnim spomenicima nije odnos prema drugome, to je odnos prema nama – naglasio je ministar Helez.
Zgrada Oficirske kasine, današnjeg Doma Oružanih snaga BiH, izgrađena je kao jednospratnica 1881. godine, a po projektu Karla Paržika, 1912. godine proširena i nadograđena sa spratom na kojem je velika koncertna sala.
U kulturnom životu Sarajeva ovaj objekat je od svog otvorenja, pa sve do današnjih dana imao veoma značajnu ulogu. U njemu je 1881. godine održan i prvi javni koncert u Sarajevu, na kojem su nastupili vojni orkestri, a od tada se tu redovno održavaju koncerti, izložbe, predavanja i razna druga društvena dešavanja.
Koncertna dvorana Doma Oružanih snaga BiH smatra se jednom od najakustičnijih sala u jugoistočnoj Evropi, a Dom Oružanih snaga BiH raspolaže i sa nekoliko manjih dvorana, kancelarijskim prostorima, restoranskom salom, te atrijem u kojem se, također, redovno dešavaju različita događanja.
Zgrada Oficirske kasine/Doma Oružanih snaga BiH je 2006. godine uvrštena na listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz Općine Stari Grad Sarajevo.
(Fena)
Haris Džinović piše knjigu o svom ljubavnom životu: “Vrijeme zaljubljivanja je odavno prošlo”
Žestok udar na Egipćanina jer je zbog vjere odbio nositi LGBT traku: “Reklamirao je kockarnice na dresu”
Na scenu se vraća Ford Escort Mk1 u restomod formi s benzinskim motorom i ručnim mjenjačem
Čemu služi VAR u Bosni i Hercegovini? Gigović u VAR sobi poništio Sarajevu čist gol
Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio izmjene zakona o povratu PDV-a na kupovinu prve nekretnine