Projekt COMMHERITOUR: BiH ima bogatu kulturnu baštinu koju je potrebno bolje iskoristiti
Turistička zajednica Hercegovačko-neretvanskog kantona (TZ HNK) u utorak je održala radionicu za dionike iz područja materijalnog i nematerijalnog kulturnog naslijeđa HNK-a u okviru projekta “COMMHERITOUR – Modeli temeljeni na zajednici za održivu valorizaciju zanata kulturne baštine u cilju poboljšanja privredne i turističke efikasnosti udaljenih područja Dunavske regije”.
Kako su pojasnili iz Turističke zajednice HNK-a, cilj Izvještaja o valorizaciji baštine I je napraviti pregled i evaluaciju postojećih modela valorizacije nematerijalne kulturne baštine, pronaći moguće nedostatke u današnjoj praksi i okruženju (tj. ekosistemu) te specificirati potencijale koji bi se mogli razvijati u sljedećim fazama projekta COMMHERITOUR.
“U sklopu projektnih aktivnosti TZ HNK-a danas održava radionicu koja je vezana za modele valorizacije zanatske kulturne baštine, a sve u sklopu nematerijalne i materijalne kulturne baštine podunavske regije. Dotaknut ćemo se i analize tržišnih potencijala naše zanatske kulturne baštine”, rekao je Krešimir Miličević iz Turističke zajednice HNK-a.
Projekt je vrijedan 2,149.452 eura i prati živu baštinu i obrtništvo kao izvor socioekonomske integracije za ruralna i udaljena područja dunavske regije.
“Projekt je krenuo početkom januara ove godine, a završava u junu 2026. godine. Nama je pripalo oko 150.000 eura, zajedno s dva partnera, mi kao TZ HNK-a i naš partner iz Konjica. Uključene regije u projektu su iz BiH, Mađarske, Rumunije, Hrvatske, Slovenije, Srbije, Češke i Crne Gore. Na projektu radi 12 aktivnih partnera, od kojih su tri pružatelja znanja. Projekt također uključuje i 13 različitih pridruženih partnera s različitim tematskim kompetencijama”, pojasnio je Miličević.
Izvještaj o valorizaciji baštine II predstavlja analizu tržišnog vrijednosnog lanca zanatske baštine. Izvještaj ocrtava tržišnu poziciju proizvoda i usluga temeljenih na baštini (posebno vodećeg obrta HNK-a – drvorezbarstvo) i njihov doprinos turističkoj industriji, te uključuje procjenu prodajnih tačaka u turizmu, identifikaciju nedostatka znanja, uspješne priče i nedovoljno iskorištene potencijale.
S obzirom da lokalni ekosistemi podržavaju valorizaciju s različitom efikasnošću, svi se oni suočavaju s izazovima obrta koji neravnomjerno promovišu privredu, turističku izvedbu, te koheziju zajednica, ističu iz Turističke zajednice.
Profesor Almir Peštak s Ekonomskog fakulteta u Sarajevu i konsultant u projektu naglasio je kako se u okviru COMMHERITOUR projekta radi na zaštiti baštine, odnosno integraciji kulturne baštine u turističku ponudu kako HNK-a, tako i šireg područja Federacije.
“Kulturno naslijeđe je izuzetno važno za razvoj turizma u BiH, imamo puno toga ponuditi, samo je pitanje kako ćemo „spakirati“ kulturnu baštinu u turističke proizvode. Istraživanja pokazuju kako je kulturna baština jedna od primarnih razloga zašto turisti dolaze u BiH”, navodi on.
Peštak je istakao kako sve regije u BiH mogu ponuditi puno toga, ali kako trebamo kulturno naslijeđe napraviti puno atraktivnijim te početi pričati priče koje stoje iza toga.
“Mi kroz ovaj projekt želimo na određeni način unaprijediti turističku ponudu, posebno drvorezbarstvo kao jednog zanimljivog i autentičnog proizvoda i iskustva. Drvorezbarstvo u Konjicu je prepoznato i kao dio Unescove baštine, zajedno s oznakom svjetskog naslijeđa i mislimo da se tu može napraviti jedna dobra suradnja. BiH može puno ponuditi u smislu kulturnog naslijeđa, kako opipljivog tako i onog neopipljivog. Na ovaj način želimo potaknuti sve interesne grupe da razmišljaju na jedan strateški način u smislu zaštite, integracije i promocije kulturnog naslijeđa i mislimo da ćemo u kratkom roku biti mjerljivih efekata u tom smislu”, zaključio je Peštak.
Transnacionalni krajnji proizvod projekta COMMHERITOUR je digitalna platforma HeriCraft Market koja će nuditi međukulturalno umrežavanje, predstavljanje turističkih atrakcija povezanih s obrtima, dijeljenje iskustava rada obrta i izuma, te nastavne programe za razvoj obrtničkih vještina.
(Fena)
Soreca: Današnji dan važan za BiH i njene građane, poziv svima da iskoriste svoje pravo
Apel iz MUP-a HNK: I dalje koristite alternativne pravce iz Mostara u pravcu Sarajeva i obrnuto
Štete na putnoj infrastrukturi na području Konjica drastično su veće od šteta na magistralnom putu M17
VIDEO/ GIK: Kakva je izlaznost u Mostaru na izborima do 11 sati
Vlada HNK-a s novim službenim informacijama vezanim za poplave izlazi večeras oko 20 sati
■ Povezano
Apel iz MUP-a HNK: I dalje koristite alternativne pravce iz Mostara u pravcu Sarajeva i obrnuto
VIDEO/ GIK: Kakva je izlaznost u Mostaru na izborima do 11 sati
Vlada HNK-a s novim službenim informacijama vezanim za poplave izlazi večeras oko 20 sati
Jablanici osigurani antibiotici i vakcine protiv tetanusa, Mostar šalje i dvije sanitetske ekipe