Psihologija nije izmišljena nauka: Zašto je psihoterapija ključna za naše društvo?

82114

Piše: — Maja Savanović Zorić, psiholog i sistemski porodični psihoterapeut

Danas, na Međunarodni dan psihoterapije, važno je podsjetiti se na značaj psihološke podrške i psihoterapijskog procesa, pogotovo u vremenu kada smo suočeni s krizama na svakom koraku. Samoubistva, femicidi, masovna ubistva i pedofilija — sve su to strašne pojave koje nas, kao društvo, pogađaju i često ostavljaju bez riječi. Iako smo svjedoci tih tragičnih događaja, i dalje ne činimo dovoljno da spriječimo nove tragedije, niti potičemo svoje bližnje da potraže pomoć kroz psihoterapiju ili psihijatrijski tretman.

Neki i dalje vjeruju da je psihologija “izmišljena” nauka, ali realnost je daleko od toga. Psihoterapija nudi prostor za ozdravljenje, za obradu trauma i za stvaranje sigurnijeg unutrašnjeg svijeta.

Naučni dokazi pokazuju da razgovor s terapeutom može smanjiti simptome depresije, anksioznosti i drugih psihičkih poremećaja. Naš mozak i emocije direktno su povezani s fizičkim zdravljem, a ignorisanje tih aspekata vodi nas ka sve većim problemima – kako individualnim, tako i društvenim.

Uprkos ovim dokazima, predrasude prema psihoterapiji su i dalje prisutne. Prečesto se smatramo “jakima” jer guramo sve emocije pod tepih, misleći da tako štitimo sebe i druge. Ali, kad pogledamo sve ove tragedije, jasno je da nam treba dublji rad na sebi, kao pojedincima i kao zajednici. Kultura srama i stigme oko mentalnog zdravlja mora se mijenjati. Hrabrimo svoje bližnje da potraže stručnu pomoć. To je izraz snage, ne slabosti.

Uloga psihologa i psihoterapeuta nije da pruže “brze popravke”, već da budu pratioci u procesu promjene. Oni nam pomažu da razumijemo svoje misli i osjećanja, da mijenjamo obrasce koji nas guše, sabotiraju i da izgradimo bolje odnose, prvo sa sobom, a onda i sa drugima.

Na ovaj Međunarodni dan psihoterapije, neka nam bude cilj da prepoznamo vrijednost psihoterapijskog procesa i da hrabrimo sebe i druge da krenemo putem ozdravljenja. Kroz lični i kolektivni rad, možemo graditi zajednicu koja je svjesna važnosti mentalnog zdravlja i koja reaguje na vrijeme, prije nego što tragedije postanu neizbježne, saopćeno je iz Udruženja građana “Psiholuminis”.

(Mostarski.ba)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Zrinjski superiorno odradio prvu provjeru

  • Mir nakon 465 dana pakla: Palestinci izašli na ulice Gaze da proslave sporazum o primirju

  • Slavni rukometaš pao na dopingu par sati pred utakmicu

  • Sutra vanredna sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH, na dnevnom redu Prijedlog zakona o gasovodu ‘Južna interkonekcija’

  • Beograd odbio učešće na prvom susretu Zajedničke komisije Kosova i Srbije za nestale osobe

SB Banner 1

■ Povezano

  • ZZJZFBiH – U borbi protiv karcinoma vrata materice ključna je imunizacija protiv HPV

  • Hladna stopala mogu biti ozbiljan znak zdravstvenih problema

  • Infekcija slična gripi puni bolnice u RS

  • Šta kažu stručnjaci: Kada je najzdravije piti kafu?