Categories: Svijet|Published On: 18/6/2022|

Rijeku Po zahvatila najgora suša u posljednjih 70 godina, građani hodaju koritom po pijesku

Klimatske promjene rezultirale su drastičnim smanjenjem nivoa rijeke Po, koju je ove godine pogodila najgora suša u posljednjih 70 godina.

Voda je toliko niska u velikim dijelovima najveće italijanske rijeke da lokalni stanovnici hodaju pijeskom kroz središnji dio rijeke, a olupine davno potonulih broda ponovo izranjaju na površinu.

Vlasti strahuju da će, ako uskoro ne padne kiša, doći do ozbiljne nestašice vode za piće i navodnjavanje za poljoprivrednike i lokalno stanovništvo širom cijele sjeverne Italije.

U parku u blizini centralnog sjevernog sela Gualtieri, biciklisti i planinari zaustavljaju se u radoznalosti kako bi posmatrali Zibello, 50 metara dugu brod koji je prevozio drva tokom Drugog svjetskog rata, ali je potonula 1943. godine. Obično je prekriven vodom rijeke Po.

“Ovo je prvi put da možemo vidjeti ovaj potonuli brod”, rekao je biciklista Raffaele Vezzali.

On je bio samo djelimično iznenađen, jer je znao da je nedostatak zimske kiše doveo do rekordno niske razine rijeke.

Presušivanje rijeke ugrožava vodu za piće u gusto naseljenim i visoko industrijaliziranim dijelovima Italije i prijeti navodnjavanju u obradivom dijelu zemlje.

Na sjeveru Italije nije bilo padavina više od 110 dana, a ovogodišnje snježne padavine smanjene su za 70 posto. Vodonosni slojevi koji zadržavaju podzemne vode su iscrpljeni. Temperature od 2 stepena Celzijusa iznad sezonskog prosjeka otapaju snježna polja i glečere koji su ostali na vrhu okolnih Alpa, ostavljajući sliv Poa bez svojih ljetnih rezervi vode.
Svi ovi faktori izazvali su najgoru sušu u posljednjih 70 godina, prema Upravi za sliv rijeke Po.

“Mi smo u situaciji da je riječni tok oko 300 kubnih metara u sekundi ovdje u selu Boretto, dok normalno u ovoj oblasti imamo skoro 1.800 kubnih metara”, objasnio je Meuccio Berselli, generalni sekretar Uprave za sliv rijeke Po.

Vlasti stalno prate tok rijeke, ali je vrlo malo nade da će vrijeme pomoći. Pljuskovi koji su se desili u mjesecu junu bili su ekstremni, ali vrlo lokalizirani i nisu bili apsorbirani od strane kopna i nisu stigli do Poa i njegovih vodonosnih slojeva.

(Klix.ba)

Related Posts