Više od 50 posto policijskih službenica u BiH žrtve uznemiravanja na radu
Ovi podaci danas su prezentovani na okruglom stolu o položaju policijskih službenica u Bosni i Hercegovini na kojem je učestvovao i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Selvid Hurtić.
“U svih 16 policijskih agencija u BiH je zaposleno oko 1.660 policijskih službenica od ukupno 16.000 policijskih službenika. Osim što se susreću sa raznim vidovima uznemiravanja na radu, prije svega seksualnim i uznemiravanjem po osnovu pola, imaju problem kome da prijave”, rekao je Hurtić.
On je kazao da je zato danas odlučeno da će Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH biti nosilac pilot projekta koji će podrazumijevati angažman jednog advokata koji će biti kontakt osoba za prijave policijskih službenica.
“Apliciraćemo za sredstva kod ambasada u BiH i vjerujem da ćemo u narednom periodu početi sa realizacijom ovog pilot projekta”, poručio je Hurtić.
On je upozorio da je takvo uznemiravanje uvijek teško dokazivo, ali da ako bude postojalo zabilježenih nekoliko prijava protiv pojedinaca, onda će se sigurno neko zapitati i početi da istražuje.
Osim ovih problema, policijske službenice su ministru Hurtiću navele i probleme napredovanja u službi, a samim tim imaju i manja primanja u odnosu na kolege policijske službenika.
“Zaposle se u isto vrijeme, a za deset godina on postane mlađi inspektor, a ona i dalje obični policajac. To je sigurno diskriminacija”, zaključio je Hurtić.
Kristina Jozić, predsjednica Udruženja “Mreža policijskih službenica”, inače zaposlena u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH, istakla je prvo da je veliki iskorak što je državni ministar došao lično na ovaj okrugli sto i što je pokazao veliko interesovanje.
“Od 16 policijskih agencija u BiH, policijske službenice su zastupljenje u oko 9 odsto, dok Zakon o ravnopravnosti polova nalaže najmanje 40 odsto zastupljenosti žena. Ono što je još više zabrinjavajuće jeste da je najviše policijskih službenica zastupljeno na najnižim mjestima u policiji, dakle imaju najniže činove. Nemamo nijednu ženu direktoricu, komesarku niti njihove zamjenike. Tek odnedavno se pojavljuje poneka žena u činovima samostalni inspektor”, precizirala je Jozić.
Ona je potvrdila da u praksi nema mnogo prijavljenih slučajeva uzmiravanja na radu, prije svega seksualnog i po osnovu pola, ali da ankete iz 2018. i prošle godine pokazuju da postoji visoka tamna brojka slučajeva.
“Više od 50 posto policijskih službenica je izjavilo da su bile žrtva nekog vida seksualnog uznemiravanja ili uznemiravanja po osnovu pola tokom svoje karijere. Zato naše Udruženje provodi niz aktivnosti u cilju podizanja svijesti”, navela je ona.
Njihov fokus aktivnosti je na podizanju svijesti kako bi podstakli žene da prijave slučajeve.
“Na prezentacijama često govorim da ako mi nismo u stanju da unutar svojih redova riješimo ovaj problem, onda se postavlja opravdano pitanje kako mi reagujemo u takvim slučajevima jer je u našem mandatu da zaštitimo žene. Ali, nažalost, to je još pitanje našeg mentaliteta i vaspitanja”, dodala je Jozić.
Klix
FMON podržava projekte vrijedne preko 420.000 KM za unapređenje obrazovanja
Naučna konferencija ‘Izazovi i perspektive krivičnog zakonodavstva i pravosuđa’ u Mostaru
Direktor Agencije za certificiranje halal kvalitete BiH učestvovao na World Halal Summitu
Lana Pudar i SARA voda nastavljaju saradnju i u 2025. godini
Grad Mostar: Primanje otpada na deponiju Uborak nije upitno
■ Povezano
FMON podržava projekte vrijedne preko 420.000 KM za unapređenje obrazovanja
Direktor Agencije za certificiranje halal kvalitete BiH učestvovao na World Halal Summitu
Dvodnevna sjednica Upravnog odbora PIC-a danas počinje u Sarajevu – Tema trenutna situacija u BiH
Obavijest za radnike i sindikate o besplatnoj pravnoj pomoći