Eksplozije u Libanu u fokus vratile “zaboravljeni” uređaj-pejdžer

81390

Ilustracija

U današnje vrijeme, kada su pametni telefoni postali svakodnevnica, teško je zamisliti da je prije nekoliko decenija postojao uređaj koji je bio ključan za hitnu komunikaciju — pejdžer (eng. pager).

Danas su pejdžeri iznenada ponovo u centru pažnje, ali nažalost zbog tragičnih događaja. Prema najnovijim izvještajima, najmanje devet osoba je poginulo, a 2.750 je ranjeno nakon eksplozija pejdžera širom Libana. Ova neočekivana pojava izazvala je veliko interesovanje javnosti za ovaj, gotovo zaboravljeni, uređaj.

Pejdžeri su se prvi put pojavili sredinom 20. stoljeća, tačnije 1949. godine, kada je američka kompanija Motorola predstavila prvi komercijalni pejdžer pod nazivom “Pager”. Ovaj uređaj je služio kao jednostavan sistem za obavještavanje korisnika da ih neko pokušava kontaktirati.

Popularnost pejdžera znatno je porasla tokom 1980-ih i 1990-ih, posebno među medicinskim radnicima, hitnim službama i poslovnim ljudima. Razlog tome bio je pouzdan i brz način obavještavanja u situacijama kada je bilo ključno dobiti poruku bez odlaganja.

Kako pejdžeri funkcionišu?

Pejdžeri rade na principu bežične komunikacije putem radio-talasa. Kada neko pošalje poruku pejdžeru, ona prolazi kroz centralni sistem koji tu poruku kodira i šalje je putem radio-frekvencija do određenog pejdžera. Postoje dvije osnovne vrste pejdžera: jednosmjerni i dvosmjerni. Jednosmjerni pejdžeri mogu samo primati poruke, dok dvosmjerni omogućavaju i slanje odgovora.

Za razliku od mobilnih telefona, pejdžeri nemaju mogućnost uspostavljanja glasovnih poziva ili pretraživanja interneta, ali su zbog svoje jednostavnosti i dalje omiljeni u situacijama gdje je potrebno brzo i pouzdano prenošenje kratkih informacija.

Iako su pametni telefoni praktično zamijenili pejdžere u svakodnevnoj upotrebi, ovi uređaji su i dalje prisutni u određenim sektorima. Najčešći korisnici pejdžera danas su zdravstveni radnici, vatrogasci i službe za hitne intervencije.

Razlog za to leži u pouzdanosti pejdžera, jer oni rade i u situacijama kada su mobilne mreže preopterećene ili nedostupne. Također, pejdžeri imaju bolji domet u određenim okruženjima kao što su bolnice, gdje su zidovi često debeli i mogu ometati signal mobilnih telefona.

Danas su pejdžeri ponovo postali tema u medijima, ali nažalost, iz tragičnih razloga. Eksplozije pejdžera širom Libana šokirale su javnost, izazivajući pitanja o tome kako i zašto se to dogodilo.

Preliminarni izvještaji ukazuju na to da je u pitanju koordinirani napad, ali detalji su još uvijek nejasni. Sigurnosne službe rade na istraživanju ovog događaja kako bi se otkrio uzrok i spriječilo daljnje stradanje.

(klix)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • U Bosni oblačno, u Hercegovini sunčano

  • Džemal Bijedić: 48. godišnjica smrti jednog od najistaknutijih Bošnjaka 20. vijeka

  • Preporuka za planinarski vikend: Stražar iznad Nevesinjskog polja

  • Magla i niska oblačnost mjestimično smanjuju vidljivost

  • WHO planira uvoziti do 600 kamiona pomoći dnevno u Gazu

SB Banner 1

■ Povezano

  • Stiže li Starlink 2025. godine u BiH: RAK potvrdio kontakte, Muskova kompanija zaintrigirala mapom

  • Trumpov dolazak donosi ogromne promjene u Meti: Ukidaju se programi za inkluzivnost

  • Bivši direktor Googlea pravi alternativu TikToku

  • Tesla napokon predstavila obnovljeni Model Y