Na današnji dan 1992. godine poslana je prva SMS poruka u historiji

89819

Na današnji dan 3. decembra 1992. godine poslana je prva SMS poruka u historiji. Neil Papworth, 22-godišnji inženjer, koristio je personalni računar da pošalje tekstualnu poruku “Sretan Božić” putem mreže Vodafone na telefon svog kolege.

Papworth je, dok je radio anglo-francusku kompaniju za IT usluge Sema Group Telecoms koja je u kasnije ugašena, bio dio tima koji je razvijao “Short Message Service Centre” (SMSC) za britansku telekomunikacionu kompaniju Vodafone UK. U to vrijeme, Sema Group se nadala da će ove kratke poruke koristiti kao uslugu pejdžinga. Nakon što je Papworth instalirao sistem na lokaciji zapadno od Londona, sjeo je za kompjuterski terminal i poslao jednostavnu poruku na mobilni telefon Richarda Jarvisa, direktora Vodafonea, koji je bio na prazničnoj zabavi.

“Uopšte se nije činilo značajnim,” kasnije je rekao Papworth. „Za mene je to bilo samo da obavim svoj posao tog dana i da se pobrinem da naš softver koji smo razvijali godinu dana radi dobro.“

Ubrzo nakon toga, Papworth je primio poziv sa božićne zabave, dajući mu do znanja da je odlazna poruka uspjela, iako sami mobilni telefoni još nisu mogli slati povratne poruke.

Godinu dana kasnije, Nokia je lansirala prvi mobilni telefon sa SMS funkcijom, ali poruke (ograničene na 160 karaktera zbog ograničenja propusnog opsega) mogle su se slati samo unutar iste mobilne mreže. Telefonske kompanije su konačno omogućile korisnicima slanje SMS-ova preko konkurentskih kompanija 1999. godine. SMS kao sredstvo ležerne komunikacije procvjetao je uvođenjem Tegic (T9) sistema prediktivnog slanja poruka i pre-paid opcija, koji prvobitno nisu naplaćivali tekstove i bili su privlačni mladima. Zbog ograničenja od 160 znakova, kao i nezgrapne prirode kucanja pomoću numeričke tastature, čitav “jezik” skraćenica i slenga se pojavio putem SMS-a i proširio se putem internetskih poruka.

U Ujedinjenom Kraljevstvu, rodnom mjestu slanja poruka, popularnost SMS poruka je eksplodirala. Do februara 2001. godine, oko milijardu SMS-ova se slalo svakog mjeseca, a korisnicima se naplaćivalo 10 penija za SMS, što je generiralo oko 100 miliona funti mjesečno u korporativnom profitu. Do 2010. godine, Međunarodna unija za telekomunikacije je izvijestila da se 200.000 tekstualnih poruka šalje svake minute, ali do 2012. godine, slanje SMS-ova širom svijeta počelo je bilježiti stalni pad, s istovremeno povećanjem broja poruka iz aplikacija za razmjenu poruka putem interneta.

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Historijska lekcija iz Bileće: Potresna priča o jami Čavkarici i Hadžeri Ćatović Bijedić

  • Rukometno SP: Uvjerljive pobjede favorita

  • Katar traži povlačenje Izraela iz tampon zone u Siriji

  • Stiže li Starlink 2025. godine u BiH: RAK potvrdio kontakte, Muskova kompanija zaintrigirala mapom

  • Obustava vodosnabdijevanja od Bijele džamije u Vrapčićima do gradskog groblja Sutina

SB Banner 1

■ Povezano

  • Porodici u Beogradu rekli da je nestao kovčeg sa pokojnikom, jučer je ipak pronađen

  • Koje je najbolje vrijeme za doručak i večeru ako želite izgubiti salo na stomaku?

  • VR aplikacija Ćirolije omogućava virtuelno putovanje starim prugama

  • Nestvarni prizori sa Jadrana: Snijeg zameo popularnu plažu