Foto: Historija.ba

Categories: Na današnji dan|Published On: 20/4/2024|

Na današnji dan 20. 4.

1896. – Otvorena gradska vijećnica u Sarajevu. Uporedo sa izradom i razradom projekta tekla je i izgradnja objekta od 1892. do 1894. godine. Objekat gradske vijećnice zvanično je predat na upotrebu 1896. godine. Predstavlja najljepši i najreprezentativniji objekat iz austrougarskog perioda građen u pseudo-maurskom stilu. Interesantno je da je u ovom stilu rađena većina objekata koji su izgrađeni u Sarajevu za vrijeme austrougarske vlasti, pa možemo reći da je Gradska vijećnica sinonim za austrougarski period u Bosni i Hercegovini, i zaštitni znak tog vremena. Za vrijeme agresije na Sarajevo (od 1992-95. godine) Vijećnica je bila više puta granatirana od strane JNA i VRS-a. Dana 25. na 26. august 1992. godine zapaljena je zgrada Vijećnice, a u požaru je nestao Katalog Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, oko 80% knjižnog fonda i dokumenata koji svjedoče o historiji BiH. Unutrašnjost Vijećnice je gotovo potpuno uništena u požaru koji je uslijedio nakon granatiranja.

1906-Rođen Veselin Masleša, bh. književnik, novinar i narodni heroj

Na današnji dan 1906. godine, u Banjoj Luci je rođen Veselin Masleša, bosanskohercegovački književnik, novinar, partizanski komandant i narodni heroj Jugoslavije.

Poslije bombardiranja Beograda u aprilu 1941., Masleša je otišao u Crnu Goru i tamo učestvovao u pripremama ustanka. Organizirao je propagandni rad Pokrajinskog komiteta KPJ za Crnu Goru i Glavnog štaba za Crnu Goru i Boku. Pokrenuo je i uređivao listove „Sloboda“ i „Narodna borba“.

U vrijeme pohoda proleterskih brigada u Bosansku krajinu, jula i avgusta 1942., bio je član Politodjela Četvrte proleterske crnogorske brigade. U drugoj polovini 1942., u selu Driniću, zajedno s Mošom Pijadom i drugim saradnicima, obnavlja list „Borba“, organ Komunističke partije Jugoslavije.

Osim s „Borbom“, Masleša sarađuje i s mnogim drugim listovima, između ostalih, s „Proleterom“, „Vojno-političkim pregledom“ i „Narodnim oslobođenjem“.

Poginuo na Sutjesci 1943.
Na Prvom zasjedanju AVNOJ-a u Bihaću, u novembru 1942., Masleša je održao glavni referat: “Narodnooslobodilačka borba i stvaranje Antifašističkog vijeća”, u kojem je iznio historijat antifašističke borbe u svim krajevima Jugoslavije od 1936. do 1942. Tada je izabran u Izvršni odbor AVNOJ-a.

Tokom četvrte i pete neprijateljske ofanzive bio je s grupom divizija NOVJ koje su vodile borbe na Neretvi i Sutjesci. Poginuo je 14. maja 1943., kada su noću prelazili Sutjesku da bi se probili iz njemačkog obruča.

Odlukom Prezidijuma Narodne skupštine Federativne narodne republike Jugoslavije, 20. decembra 1951., proglašen je za narodnog heroja.

Jedna od najuglednijih izdavačkih kuća u Jugoslaviji – Izdavačka kuća “Veselin Masleša” iz Sarajeva dobila je ime po ovom ratnom heroju, a osnovana je 10. juna 1950. godine. Godine 1995., mijenja ime u „Sarajevo Publishing“ pod kojim djeluje i danas.

2001. – U BiH počelo izdavanje novih bosanskohercegovačkih pasoša bez entitetskih oznaka. Bosna i Hercegovina je nakon samostalnosti 1992. do sada u četiri navrata mijenjala izglede svojih putnihe isprava – pasoša: u ratnom periodu i neposredno nakon njega izdavali su se pasoši sa ljiljanima koji su važili po dvije godine, nakon čega je počelo izdavanje pasoša BiH na kojim su bile oznake bosanskohercegovačkih entiteta, da bi nakon toga počelo izdavanje putnih isprava sa grbom BiH. Njihovo važenje je bilo pomjereno na pet godina. U oktobru 2009. počelo je izdavanje biometrijskih putnih isprava sa rokom važenja na pet godina, a nakon augusta 2013. njihov rok važenja pomjeren je na deset godina.

                           U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba/Historija.ba/Dnevni avaz.ba)

Related Posts