Categories: Na današnji dan|Published On: 29/1/2022|

Na današnji dan 29. 1.

1954. – Umro Edhem Mulabdić, bosanskohercegovački književnik i jedan od suosnivača časopisa Behar. U književnosti je najpoznatiji po svom romanu Zeleno busenje, objavljenom 1898. godine a koji obrađuje period iz austro-ugarske okupacije Bosne i Hercegovine.

Edhem Mulabdić rođen je u Maglaju 1862. godine. Tu je završio mekteb i ruždiju i nakon toga zaposlio se kao činovnik. Godine 1887. Mulabdić upisuje Učiteljsku školu u Sarajevu i po njenom završetku odmah dobija posao u Brčkom. Odatle biva premješten u Sarajevo, gdje radi kao nastavnik u Dural-mualimminu, u muslimanskoj vjeroučiteljskoj školi. Iza toga je perfekt konvikta Učiteljske škole, zatim nastavnik u Šerijatskoj sudačkoj školi i potom nadzornik osnovne škole. Uskoro biva izabran za narodnog poslanika u Maglaju i na toj dužnosti ostaje sve do januara 1929. godine, poslije čega odlazi u penziju. Zajedno sa Safvet-begom Bašagićem i Osmanom Nuri Hadžićem pokreće list “Behar” 1. maja 1900 (urednik lista od 1901-06), a 1903. osniva i društvo “Gajret”.

U svom dugom životu bio je prije svega prosvjetitelj, a onda i uspješan književnik. Svoj prosvjetiteljski rad prenosi i na književno stvaralaštvo. Roman “Zeleno busenje” slovi kao najznačjnije djelo ovog autora, ali i kao prvi bošnjački roman. “Nova vremena” je roman manjeg značaja, ali neosporan dokument za izučavanje tog dijela historije. Budući da je Mulabdić i prvi bošnjački novelist, ne smijemo zaobići zbirku novela “Na obali Bosne”. Mnoštvo članaka i didaktičkih tekstova ostalo je rasuto po časopisima koje je pisac uređivao ili u njima sarađivao. Zbog kontakata sa vođama NDH, bio je izopćen, poslije Drugog svjetskog rata mu je suđeno, te je ostao i bez svoje penzije. Umro je u Sarajevu 29. januara 1954. godine. Danas je Mulabdić lektirski pisac i pomalo mu se vraća značaj koji je imao za razvoj bošnjačke kulture i prosvjete. Maglajska manifestacija “Mulabdićevi dani kulture” u cijelosti je posvećena imenu i djelu ovog značajnog književnika.

2012.- Umro Nijaz Duraković ugledni profesor, političar, publicista, prvi predsjednik SDP-a BiH i ratni član Predsjedništva RBiH.

1. januara 1949. godine u Stocu rođen je Nijaz Duraković, profesor, nekadašnji član Predsjedništva BiH i predsjenik SDP-a.

Nijaz Duraković 1971. godine završava studij sociologijena Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, zatim 1975. dobija i titulu magistra, a doktorirao je 1979. godine.

Rad na istom fakultetu počeo je kao asistent 1976. godine, a 1986. godine postaje redovni porfesor na predmetima “Uporedni politički sistemi” i “Međunarodni odnosi”

1967. godine pristupio je Savezu komunista, a od 1988. do 1991. godine bio je član predsjedništva Cenralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije.
1992. godine, na ratnom kongresu, osniva novu stranku za koju je napisao program, pod nazivom Socijaldemokratska partija (SDP), čiji je bio i predsjednik.

Od 1992. do 1996. bio je član ratnog Predjedništva Republike BiH.
1997. godine predsjeničku funkciju SDP-a preuzima Zlatko Lagumdžija, a Nijaz Duraković potaje član Glavnog odbora i Predsjedništva stranke. 2002. godine napušta stranku.

2006. priključuje se Socijaldemokratskoj Uniji i iste godine je nosilac liste na Parlamentarnim izborima za Patrijostski blok BOSS-SDU za Predstavnički dom Parlamenta BiH.

Objavio je 16 knjiga i više od 200 naučnih i istraživačkih radova.

Umro je u Sarajevu 29. januara 2012. godine.

2019- Umro istaknuti profesor Zdravko Grebo

Grebo je bio profesor emeritus, na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu predavao je više od 40 godina.

Osnivač gradskog radija ZID, Osnivač i direktor Izdavačke kuće ZID. Član Executive Board of Bosnian Peace Corps. Osnivač HCA za ex-Yu. Direktor Pravnog Centra FOD BiH. Direktor međunarodnog postdiplomskog kursa “Evropske studije”. Osnivač Otvorenog društva Bosne i Hercegovine (Soroševa fondacija).

Rođen je 30. jula 1947. u Mostaru. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Sarajevu 1970. godine. Postdiplomski studij i doktorat na Univerzitetu u Beogradu.

Dobitnik je Nagrade Evropskog kluba za mir i protiv rasizma i ksenofobije 1994., Ruzveltova medalja 1994. Francuska legija časti, 2003.

Objavio je knjige: Marks i Kelsen, Svjetlost, Sarajevo, 1979.
Pravni sistem SFRJ, Savremena administracija, Beograd, 1972.
Philosophy of Law, Loyla University, New Orleans, 1984.Savremena američka pravna teorija, Separat III programa RTS BiH 1989.
Novi Ustav BiH, Theoris iuris, Sarajevo, 1993.
Elementi evropskog prava, urednik, Univerzitet u Sarajevu, 1994.

                      U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba/Historija.ba)

 

Related Posts