Na današnji dan 6. 10.
1908. – Austro-Ugarska anektirala BiH. Aneksija Bosne i Hercegovine od strane Austro-Ugarske, bila je nastavak procesa koji je započet Berlinskim kongresom 1878. godine, kojim je formalno, Bosna i Hercegovina bila pod turskim suverenitetom, ali u stvarnosti, pod austro-ugarskom okupacijom. Okolnosti koje su inicirale Austro-Ugarsku na pripojenje bili su revolucionarni događaji u Osmanskom carstvu i mlado-turska revolucija u julu 1908. godine. Pobunjenici su prilikom te revolucije, natjerali sultana da ponovo uvede stari Ustav, te sazove Parlament sa izabranim zastupnicima iz svih krajeva, što je uključivalo i Bosnu i Hercegovinu, jer je ona formalno bila dio turskog teritorija. Izbor bosanskohercegovačkih predstavnika, u Beču su shvatili kao prijetnju prevlasti Turske, te su hitno donijeli Dekret, kojim su pripojili Bosnu i Hercegovinu Austro-Ugarskoj monarhiji. Dekret Austro-Ugarske o aneksiji BiH, objavljen je 06. oktobra 1908. godine. Podsjećanja radi, Bosna je pod austro-ugarskom vlašću ostala sve do 1918. godine.
1908. – Usvojena zastava BiH od 1908. do 1918. Poslije austrougarske aneksije Bosne i Hercegovine 1908. godine korištena je zastava podijeljena vodoravno u dva jednaka dijela. Gornji dio zastave bio je crvene boje, a donji žute. Ova je zastava bila gotovo identična onoj iz 1878. godine, s izuzetkom uklonjenog bosanskog grba.
1956. – Obnovljena najstarija džamija u Bosni i Hercegovini. Prva džamija u BiH po narodnim predajama izgrađena je u Ustikolini 1448-1449 god. Nije poznato ko su bili graditelji džamije. Njen osnivač je Turhan Emin-beg, jedan od vojskovođa Murata II. Kakva i kolika je bila ta džamija ne zna se. Pretpostavlja se da je poslije raznih rušenja i paljenja kroz ratove, džamija iznova pravljena na istim temeljima. 29. novembra 1941. god. Turhan Emin-begova džamija je spaljena. Po završetku rata mještani su bili spremni da izgrade džamiju, ali se radilo i o historijski važnom objektu, pa se tako Turhan Emin-begova džamija našla na spisku prioriteta za rekonstrukciju kod Zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirodnih rijetkosti u Sarajevu. Istoričari, konzervatori i arhitekti su radili svoj posao od 1953. do 1955., da bi je 1956. god. predali za upotrebu. Svi su brinuli da džamija dobije atribute kako bi sačuvala imidž najstarije u BiH. Uspjeli su, pa je, kao takva, stavljena pod zaštitu države. Iz budžeta države utrošeno je 1.600.000 dinara za izgradnju, dok su mještani prikupili manji iznos novčanih sredstava, ali su se odazivali svakom pozivu na radnu akciju u toku izgradnje. Na dan otvaranja su priložili 50 ćilima i serdžada. Svečano otvaranje obnovljene džamije bilo je 6. oktobra 1956. god.
U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.
(Mostarski.ba/Historija.ba)
(Ne)ratna 1994. godina: Zašto hrvatski mediji lažu o pogibiji djece na ulazu u Katedralu?
Dodik, Čović i Nikšić zadovoljni sastankom: Dogovoren glavni pregovarač s EU
BiH softver pronašao put na tržište Bliskog Istoka
Ustavni sud BiH prihvatio apelaciju Fadila Novalića, Fahrudina Solaka i Fikreta Hodžića
Bakir Izetbegović boravio danas u Mostaru