Categories: Na današnji dan|Published On: 7/4/2024|

Na današnji dan 7. 4.

1866. – Objavljen prvi broj Bosanskog Vjestnika. Štampan je u prvoj sarajevskoj štampariji Pečatnji Injata – Soprona Zemunski. Štampar Ignjat Sopron, na poziv bosanskog vezira Šerifa Osman Paše, otvorio je prvu štampariju, Sopranovu pečatnju u Sarajevu i pokrenuo prve novine štampane u Bosni – nedeljnik “Bosanski vjestnik”. Vjestnik je bio list političkog i zabavno-poučnog sadržaja, a uređivao ga je Ignjat Sopron. Prvo štampano djelo bila je pjesma posvećena Topal – Osman paši.

1943. – Umro Jovan Dučić, srpski i bosanskohercegovački pjesnik i jedan od najznačajnijih simbolista. Rođen je u Trebinju, 17. februar 1871. godine. Dučić je odrastao u Trebinju i Mostaru, gdje je pohađao osnovnu školu i nižu gimnaziju. Nakon školovanja u Somboru i učiteljevanja vratio se u Mostar, gdje 1896. zajedno sa Aleksom Šantićem i Svetozarom Ćorovićem osniva književni časopis “Zora”. Diplomatsku karijeru započeo je 1907, te ostatak života proveo u Carigradu, Sofiji, Rimu, Atena, Madridu, Kairu, Bukureštu. Za svoga života Dučić se ipak najviše istakao kao pjesnik. Svoju prvu zbirku pjesama objavio je u Mostaru 1901. a drugu u Beogradu 1912. Pisao je i prozu: nekoliko eseja i studija o piscima, “Blago cara Radovana” i pisma iz Švicarske, Grčke, Španije i drugih zemalja. Njegova “Acta Diplomatica” (Diplomatska pisma) su objavljena posthumno u Sjedinjenim Američkim Državama (1952) i bivšoj Jugoslaviji (1991).

1951. – U Kladnju rođen Sulejman Kupusović, bosanskohercegovački pozorišni i filmski režiser. Diplomirao je pozorišnu, filmsku, televizijsku i radio režiju na Akademiji pozorišne i filmske umjetnosti u Zagrebu 1974. godine, a filozofiju i komparativnu književnost na zagrebačkom Univerzitetu. Bio je žestok kritičar vlasti, ali i stanja svijesti, bolje rečeno zapuštenosti vlastitog naroda i njegove spremnosti da beskrajno trpi pljačku i nepravdu. Kupusović je bio sjajan govornik koji je svoje oponente često uništavao snagom argumenata, ali je u razgovoru s običnim ljudima i novinarima bio prijatan, blagoglagoljiv sagovornik koji je poštovao drugu stranu, nikada u diskusiji ne potezavši joker “ja sam Kupusović, režiser s desetinama projekata iza scene, zar to ne vidite i ne znate”. Preminuo u Sarajevu 15. augusta 2014.

1954. – Rođen Hazim Akmadžić, bosanskohercegovački književnik. Svoju prvu knjigu, zbirku poezije “Grijeh pjesme”, objavio je 1973. Za roman “Mimar” proglašen je najboljim autorom 2002. godine u BiH od strane Poslovne zajednice izdavača i knjižara BiH. Djela su mu prevođena na francuski, njemački, engleski i turski jezik. Neke njegove knjige su obavezna lektira u osnovnim školama. Član je Društva pisaca Bosne i Hercegovine. Živi i radi u Sarajevu.

1988. – Umro Hamdija Pozderac, bosanskohercegovački političar, predsjednik predsjedništva SR Bosne i Hercegovine i predsjednik ustavne komisije SFRJ 1970-ih i 80-ih godina. Rođen je 15. januara 1924. godine u Cazinu i to pod imenom Muhamed. Još za vrijeme svog srednjoškolskog obrazovanja se uključio u rad tada ilegalne organizacije SKOJ-a, a u tokove narodnooslobodilačkog rata se uključio 1941. godine, te obavljao niz važnih funkcija i vojnih dužnosti. Bio je visokoobrazovan, a završio je Visoku partijsku školu u Moskvi, te Filozofski fakultet u Univerziteta u Beogradu 1959. godine. Hamdija Pozderac se, u svom odnosu prema Bosni i Hercegovini, protivio svemu što je imalo predznak samo jedne nacije. Ono zbog čega je bio često kritikovan jeste bilo njegovo protivljenje boljem organizovanju Muslimana, ali je to, posljedica njegovog stalnog insistiranja na zajedničkoj izgradnji i organizovanju. To je ponekad imalo loš odraz na politiku prema Muslimanima, ali se u svakom pogledu pozitivno odrazilo na sprječavanje srpskih i hrvatskih nacionalista od većeg širenja u Bosni. Umro je u aprilu 1988. godine u Kliničkom centru bolnice Koševo u Sarajevu i to pod i danas još nerazriješenim okolnostima.

1992. – Dva dana nakon početka srpske opsade Sarajeva, Bosna i Hercegovina je priznata kao suverena i nezavisna država od Evropske Unije i SAD-a.

2006. – Sud BiH osudio Neđu Samardžića na 12 godina zatvora za ratni zločin protiv čovječnosti u Foči 1992. i 1993. godine, što je prva presuda za ratne zločine od formiranja Odjeljenje za ratne zločine Suda BiH.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Related Posts