Otvoren dvodnevni međunarodni simpozij „Prvi transfuzijski dani u BiH“

87935

Foto: Fena

U Mostaru je u petak otvoren dvodnevni međunarodni simpozij „Prvi transfuzijski dani u BiH“, te je tako obilježeno 75 godina transfuzijske medicine u Mostaru. Na simpoziju je naglašena važnost transfuziologije u medicini, a istaknuto je kako je krv “jedino tkivo koje čovjek do sada još uvijek nije uspio proizvesti na umjetni način.”

Predsjednica Organizacijskog odbora i šefica Transfuzijskog centra Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar Jadranka Knežević izjavila je kako je ovaj simpozij svojevrsni poklon za 75. godišnjica početaka transfuzijske medicine u Mostaru.

“Naime, 1949. godine prvi put u ovoj bolnici uzela se jedna doza krvi, ta davateljica je bila AB pozitivna, a naši ljekari u to vrijeme bili su veliki entuzijasti, imali su veliku hrabrost i usudili su se uzeti takvu jednu dozu krvi. Da nije bilo davateljice i tih ljekara mi danas ne bi imali 75 rođendan”, poručila je Knežević.

Kratko se osvrnula na historiju transfuziologije u Mostaru.

“Godine 1966. nam dolazi doktor (Simon) Šimić, prvi transfuziolog na ovom području i tada se počinje razvijati transfuzija, te raditi na sigurnosti krvi. Deset godina iza dolazi nam doktorica Ružica Papoči gdje se nastavlja raditi više, a danas smo mi tu gdje su nam oni napravili dobre temelje”, kazala je šefica Transfuzijskog centra SKB-a Mostar.

Dodala je kako će se na simpoziju predstaviti nova znanja i nove informacije.

“Osvrnut ćemo se na prošlost i sadašnjost, ali govoriti ćemo i o budućnosti, koliko će umjetna inteligencija doprinijeti da sve to bude dobro. Krv je jedino tkivo koje se nije uspjelo umjetno proizvesti i mislim da ćemo ostati na ovom kursu”, smatra Knežević.

Direktorica Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu Irena Jukić govorila je o svojim počecima u transfuziologiji, ali i o iskustvima Hrvatske.

“Ovo je jedan lijepi jubilej, puno je tu truda i rada uloženo. Na ovom skupu danas sam najstariji transfuziolog, a u Hrvatskoj sam i najstariji aktivni transfuziolog. Kada sam prije 40 godina počela raditi kolege su mi govorile da je ovo „bezvezna struka“, kako će u budućnosti biti izmišljena umjetna krv i kako ću ostati bez posla. Umjetne krvi nema, jedan od razloga je živa stanica, živi eritrocit koji očito nema samo hemoglobin, nego valjda ima i nekakav komadić duše, jer darivanjem krvi prenosimo dobrotu jednog čovjeka u zdravlje drugog čovjeka”, navodi Jukić.

Istakla je da je transfuziologija jedna od najvažnijih grana medicine.

“Transfuziologije će uvijek biti i ona će napredovati. Nema grane medicine koja je tako strogo regulirana kao što je transfuzijska medicina, radi se o vrlo zahtjevnom i važnom poslu, jer brojne grane medicine ne bi mogle funkcionirati da nema transfuzije”, izjavila je.

Usklađivanje s EU direktivama ono je što uskoro čeka transfuziologiju u BiH.

“Ono što čeka kolegicu Knežević i ostale kolege iz Mostara je usklađivanje s EU direktivama, sve se mora prihvatiti radi sigurnosti i kvalitete krvnog pripravka, jer ako se toga ne pridržava može se narušiti zdravlje pacijentu kojem je ono već narušeno. U junu je izašla nova i ogromna direktiva EU, moramo se svi držati svake rečenice, ali je to zapravo ono što je jako važno”, dodala je Jukić.

Čestitke je uputio i ministar zdravstva, rada i socijalne zaštite HNK-a Milenko Bevanda poručivši da se Mostar ovakvim simpozijima pozicionira na evropskoj karti znanja i struke.

“To nije neki mali period i kad govorimo o godišnjicama to je način da se osvrnemo na prošlost. Drago mi je što smo mi vodeći u BiH po organizacijama vrlo značajnih simpozija. Trudimo se da sve ono što se u jednoj oblasti prezentira u svijetu da onda i mi to pokušavamo sublimirati ovdje u Mostaru. Sretan sam što imamo i prvi simpozij transfuziologije, mislim da je ona jedan jako bitan segment u okviru cijele medicine. Ona se u Mostaru razvijala zajedno s našim SKB-om. Također, veseli me što je transfuziologija već pripremljena za ono što mi želimo ovdje u Mostaru, a to je transplantacija”, izjavio je Bevanda.

Kako ističu organizatori, ovaj značajan simpozij okupit će brojne stručnjake iz šire regije, te ukazati na važnost transfuzijske medicine.

(Mostarski.ba/Fena)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Usvojen budžet Grada Mostara: Na prijedlog gradonačelnika povećana cijena deponiranja otpada

  • “Igman” dobija novi poligon za testiranje municije

  • Sutkinje prvi put dijele pravdu na utakmici prvenstva BiH

  • Proglašene najsretnije zemlje na svijetu: Na kojem je mjestu Bosna i Hercegovina?

  • Mlijeko nije dobro samo za jačanje kostiju: Evo na koji sve način pomaže organizmu

SB Banner 1

■ Povezano

  • Usvojen budžet Grada Mostara: Na prijedlog gradonačelnika povećana cijena deponiranja otpada

  • Položena zakletva 11. člana Koalicije za Mostar u GV Grada Mostara

  • Voda još uvijek nije za piće

  • “Od borbe do slobode”, večeras edukacija o 8.martu