Zagreb: Predstavljena edicija “Bosanskohercegovačka prezimena”
Bošnjačka nacionalna zajednica za Grad Zagreb i Zagrebačku regiju 11. novembra u Novinarskom domu u Zagrebu predstavila je tri knjige z edicije “Bosanskohercegovačka prezimena”.
Voditeljice ovog projekta su prof. dr. sc. Amira Turbić-Hadžagić, redovna profesorica u trajnom zvanju Filozofskoga fakulteta Univerziteta u Tuzli i prof. dr. sc. Đenita Haverić, redovna profesorica Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Urednik edicije je prof. dr. sc. Sead Berberović, potpredsjednik Bošnjačke nacionalne zajednice Grad Zagreb i Zagrebačku regiju.
Prve tri knjige iz edicije “Bosanskohercegovačka prezimena ” predstavile su dr. sc. Ermina Ramadanović, viši naučni saradnik s Instituta za hrvatski jezik u Zagrebu i dr. sc. Amina Šiljak-Jesenković, viši naučni saradnik s Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu.
Moderatirica promocije bila je Ljiljana Kapusta, prof.
Na početku promocije skupu se obratio mr. sc. Adis Keranović, dr. medicine, predsjednik Bošnjačke nacionalne zajednice za Grad Zagreb i Zagrebačku regiju, koji je pozdravio skup i ponovo dao punu podršku autoricama i uredniku u daljnjem proučavanju i radu.
Bošnjačka nacionalna zajednica za Grad Zagreb i Zagrebačku regiju, u saradnji s prof. dr. sc. Amirom Turbić-Hadžagić pokrenula je 2018. godine dugoročni projekt pod nazivom “Bosanskohercegovačka prezimena”.
Projekt je finansiran sredstvima Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske i do sada su izdane četiri knjige: tom I Bosanskohercegovačka prezimena. Prezimena po imenima navjestitelja Božije riječi (Amira Turbić-Hadžagić, Elvir Musić 2018. godine, 195 str.), tom II Bosanskohercegovačka prezimena. Prezimena od ličnih imena koja potiču s islamskog orijenta, u dva sveska: Svezak 1 (Amira Turbić-Hadžagić, Elvir Musić 2020. godine, 316 str.) i Svezak 2 (Amira Turbić-Hadžagić, Đenita Haverić, Admir Muratović 2022. godine, 474 str.), tom III Bosanskohercegovačka prezimena. Prezimena od titula i počasnih naslova (Amir Turbić-Hadžagić i Đenita Haverić 2023. godine, 480 str.).
Bosanskohercegovačka prezimena i njihova historija važna su sastavnica bosanske kulture i nauke te jedna od temeljnih odrednica bosanskohercegovačkog identiteta.
Zahvaljujući uloženom trudu i radu autora i izdavača, svjedočimo stvaranju iznimno vrijedne edicije, značajne za državu Bosnu i Hercegovinu, koja potvrđuje bogatstvo, raznolikost i slojevitost prezimena u bosanskome jeziku.
Dosad je na oko 1.500 stranica obrađeno blizu 5.000 bosanskohercegovačkih prezimena, a u Bosni i Hercegovini imamo preko 20.000 prezimena različitih motivacija.
Autorice Amira Turbić-Hadžagić i Đenita Haverić nastavljaju s radom na projektu koji će rezultirati objavljivanjem 10 tomova bosanskohercegovačkih prezimena u narednom periodu, potom rječnika ličnih imena u bosanskome jeziku i rječnika prezimena u bosanskome jeziku.
Promocija je održana u okviru manifestacije “Tjedan bošnjačke knjige” koja se realizirala uz finansijsku podršku iz državnog budžeta Republike Hrvatske putem Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske.
Promociju je uljepšao zbor Bosana.
Promociji su prisustvovali akademici, te brojni gosti iz znanstvene oblasti i prijatelji Bošnjačke nacionalne zajednice.
(Preporod.info)
Haris Džinović piše knjigu o svom ljubavnom životu: “Vrijeme zaljubljivanja je odavno prošlo”
Žestok udar na Egipćanina jer je zbog vjere odbio nositi LGBT traku: “Reklamirao je kockarnice na dresu”
Na scenu se vraća Ford Escort Mk1 u restomod formi s benzinskim motorom i ručnim mjenjačem
Čemu služi VAR u Bosni i Hercegovini? Gigović u VAR sobi poništio Sarajevu čist gol
Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio izmjene zakona o povratu PDV-a na kupovinu prve nekretnine