Stolac: Održan naučni skup “Sufijski doprinos islamskoj umjetnosti kao govoru duše”

U organizaciji Centra za istraživanje i unapređenje duhovne i kulturne baštine (CID) u Bosni i Hercegovini, danas je u Stocu održan naučni skup “Sufijski doprinos islamskoj umjetnosti kao govoru duše”.
U radu, 16. po redu, naučnog skupa koji se održava u Nakšibendijskoj tekiji u Stocu, radove je izložilo 11 istraživača i naučih radnika.
Skup je u svojstvu izaslanika reisul-uleme dr. Husein-ef. Kavazovića otvorio vojni muftija Nesib-ef. Hadžić.
– Za nas u BiH je vrlo važno da imamo kontinuitet u aktivnostima koje su nam prijeko potrebne i stoga mi je drago da imam čast otvoriti ovaj skup – kazao je muftija Hadžić.
Ocijenio je da je djelovanje tekije u Stocu, kao i organizacija naučnog skupa, jedna od dragocjenih vrijednosti čiji su rezultati prepoznatljivi u širim društvenim tokovima.
– Teme o kojima govore izlagači su izazovne, zahtjevne i višeslojne. A sam naslov skupa upućuje na umjetnost kao izraz duhovnih tokova koje povezuju čovjeka i Boga. Ona proizilazi iz ljubavi traganja za Božijim znakovima – naglasio je, između ostalog, muftija Hadžić.
Primijetio je da je utjecaj sufizma dalekosežno prisutan u islamskoj arhitekturi, kaligrafiji, poeziji, minijaturi, slikarstvu, učenju Kur’ana, muzici itd.
– Velika djela iz ovih oblasti nastala su u tišinama zidova tekija i hanikaha. Ako je umjetnost ljudska duhovnost, estetika estetsko iskustvo, a tesavuf duhovne istine i traganje za ljubavlju Tvorca, onda je nezamislivo i nerealno da se islamska umjetnost i tesavuf ne drže pod ruku i ne sarađuju na sebi svojstvene načine i forme – kazao je muftija Hadžić.
Govoreći o motivima koji su utjecali na odabir teme naučnog skupa, predsjednik CID-a mr. Suad-ef. Mujakić opservirao je aktuelne izazove idejno turbulentnih vremena u kojima se naslijeđe i doprinos sufizma, umjetnički vrijednim i grandioznim djelima i ostvarenjima, nameće kao smirujuća misao duhovnog, metafizičkog i pojavnog egzistiranja.
Mišljenje je potkrijepio izvornim načelima islamskog učenja, svetim tekstom Kur’ana i hadisima Muhameda a.s.
– Tema naučnog skupa je itekako potrebna današnjem čovjeku, koji je skoro lišen empatije, a sve ukazuje na to da ćemo u budućnosti imati robotiziranog čovjeka – kazao je efendija Mujakić.
O temama “Umjetnost kao univerzalni jezik čovječanstva i dar od Boga”, “Moć konteksta u doživljaju umjetničkog djela – poezija Hafiza Širazija u osmanskoj i habsburškoj Bosni”, “Ljepota kao zrcalo Božanskog – sufizam u bitnici islamske umjetnosti”, “Abdulah-ef. Fočak u potrazi za muršidom”, “Ljubav prema poslaniku Muhamedu a.s. u stihovima bošnjačkih pjesnika”, “Tazhib ( iluminacija) kao vizuelni izraz sufijske duhovnosti – simbolika motiva”, “Ontologija estetike kroz prizmu Džunejd El-Bagdadijevih izreka”, “Tesavufska inspiracija naspram ovovsjetskih vrtloga i duhovne praznine”, “Istaknuti bosanskohercegovački kaligrafi”, “Umjetna inteligencija nasuprot nadahnuća”, “mr. Ešref-ef. Kovačević – posljednji hattat” govorili su prof. dr. Fahira Fejzić Čengić, prof. dr. Munir Drkić, doc. dr. Elvir Musić, prof. dr. Ferid Dautović, prof. dr. Amina Šiljak- Jesenković, mr. Selma Pandžić, hafz. dr. Lejla Boškailo, dr. Senad Hasanagić, Abdulhakk Hadžimejlić, Semir Osmanhodžić i hfz. mr. Zajim Kruško.
Radove za zbornik, koji redovno prati ove naučne skupove, dostavit će šejh dr. Edin Urjan Kukavica, šejh dr. Senad-ef. Agić, šejh Midhat Maglajlija, šejh mr. Suad Mujakić, mr. Suad Behlulović, Samir Begović i dr. Halid Husanović.
(Preporod.info)