Categories: BiH, Iz historije|Published On: 2/5/2021|

Upoznajmo BiH: Općina Neum

Neum je općina na jugu Bosne i Hercegovine. To je jedini bosanskohercegovački izlaz na Jadransko more. Područje Neuma ustupila je 1718. godine Turcima Dubrovačka Republika. Neum se nalazi na području turističke regije južnog Jadrana i okružen je turističkim središtima, Mostarom u Bosni i Hercegovini, te Makarskom i Dubrovnikom u Republici Hrvatskoj, te poluotocima Pelješac i Klek.

Zahvaljujući dugim i toplim ljetima, kratkom i blagom zimom, Neum se smatra jednim od primorskih gradova koji ima najveći broj sunčanih dana u godini.

U okviru većeg Malostonskog zaljeva, kojeg zatvara poluotok Klek, nalazi se Neumski zaljev. Zaljev je dug 6, a širok 1,2 kilometra. Neum ima dva granična prijelaza sa Hrvatskom na Državnoj cesti D8 koja povezuje sjeverni i južni Jadran. Prijelaz “Neum 1” graniči sa Klekom, a “Neum 2” sa mjestom Zaton Doli. Europska cesta “E65” prolazi kroz Neum.

Mediteranska klima s puno sunčanih dana u godini čini ga poželjnom turističkom destinacijom kroz cijelu godinu. Čisti primorski zrak, šetnja obalom, noćna zabava, sportovi na vodi ostat će vam dugo u lijepom sjećanju. Hercegovačka izvorna kuhinja i razni morski specijaliteti od ribe, rakova, školjki samo su dio bogate gastro ponude u hotelima (“Sunce”,”Neum”, “Zenit”, “Stella”) kao i u drugih porodičnih hotela i motela. Zaleđe Neuma je bogato nasadima maslina i vinograda, idealno područje za ljubitelje agroturizma.

Historija

Neum se prvi put spominje u IV vijeku 533 godine pod nazivom “Neuense”. Sve do 1878. godine Neum se nalazio u okviru Dubrovačke republike, kada je predan Turcima za potrebe brodova i snabdijevanja vojnih jedinica. 1878. Neum se sa ostatkom BiH našao u sastavu Austro-Ugarske monarhije sve do završetka Prvog svjetskog rata. U drugoj polovini 20. vijeka počinju se graditi prva odmarališta i ostali turistički sadržaji, te Neum počinje da poprima današnji izgled popularnog turističkog odmarališta na obalama Jadranskog mora.

O bogatstvu i raznolikosti kulturno-historijske baštine Neuma i neumskog zaleđa svjedoče mnogi arheološki lokaliteti. Oni datiraju iz različitih historijskih razdoblja: tu su prahistorijska naselja, gradine, gomile (grobne humke-tumule) iz bronzanoga i željeznog doba, tragovi antičkoga doba, srednjovjekovne crkve i sela te nekropole stećaka. Stari Neum je udaljen 2 km od obale.

Kulturno-historijska i spomenička baština

O bogatstvu i raznolikosti kulturno-historijske baštine Neuma i neumskoga zaleđa svjedoče mnogi vidljivi arheološki lokaliteti iz različitih historijskih razdoblja: nalazimo ovdje prahistorijska naselja, gradine, gomile (grobne humke-tumule) iz bronzanog i željeznog doba, tragove antičkoga doba, srednjovjekovne crkve i sela te nekropole stećaka.

U Starom Neumu sačuvana je stara jezgra sela. Tu je znameniti vrt Ljanik u kome se sadio i uzgajao najkvalitetniji duhan u Hercegovini, koji se slao na carske dvore u Evropu.

Nekropola stećaka u Dobrovu pod Hum- cem ubraja se među najljepše nekropole na prostoru općine. Uz nekropolu se nalazi lokalitet Crkvina. U polju je vrelo Dobroštik i kod njega kamenica na kojoj je natpis koji spominje Boška Simeunovića.

 

Turizam

Turizam u Neumu se počeo razvijati oko 1910. godine

Neum raspolaže  hotelima visoke kategorije, te odmaralištima i privatnom smještaju, gdje su osigurani uslovi za ugodan boravak tokom cijele godine. S obzirom na veličinu općine i njen turistički potencijal, trenutačni smještajni kapaciteti zadovoljavaju potrebe. Tu su i neophodni Dom zdravlja, pošta, banke i mali privatni restorani koji obogaćuju hotelsku ponudu, kao i velika mreža trgovina.

 

Pored hotelskih sadržaja, gostima se nude i izletnička putovanja autobusom i brodom u susjedna turistička mjesta (Dubrovnik, Mostar, Međugorje, Hutovo blato). Autohtono stanovništvo Neuma oduvijek se bavilo poljoprivredom, ribarstvom i ekstenzivnim stočarstvom dok su kao dodatni izvor prihoda kuhali morsku sol, tu dragocjenost ljudske prehrane i ubirali ljekovito i začinsko bilje: kadulja (žalfija), ružmarin i vrijesak. U prošlosti su Neumljani bili poznati kao klesari kamena za gradnju kuća i suhozida.

Početkom ljeta se od 2004. godine održava “Neum Animated Film Festival” na kojem učestvuju gosti iz svih dijelova svijeta.

U Neumu se svakog ljeta, u drugoj polovici mjeseca augusta održava tradicionalni Hrvatski muzički festival “Etnofest Neum” i smotra folklora. U augustu se održava i smotra klapa. Također je u Neumu aktivan muzej i galerija sa oko 500 umjetnina.

 

(razglednica.ba, kartabih.com, opcinaneum.ba, mostarski.ba, visitcounty.com

Related Posts