Categories: Iz historije|Published On: 4/7/2023|

Znamenite žene iz prošlosti – Žene Mostara

Koliki značaj imaju žene našeg grada, naše majke, nene, bake, tetke, strine i sestre? Što znači biti žena, kako smo se izborile za naša prava, te savladale patrijahalno društvo u kom smo se nalazile? Mnogo je žena koje su oblikovale bosanskohercegovačko društvo, koje su bile i uvijek će biti inspiracija generacijama. Inspirativnih žena je mnogo i ima ih u svim sferama društva, književnosti, znanosti, kulturi, sportu, umjetnosti… Biti žena nije samo ograničeno na biološki aspekt, saopćili su studenti Dizajn interijera Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru.

Biti žena također znači suočiti se s društvenim i kulturnim normama koje oblikuju očekivanja i uloge koje se od njih očekuju. Biti žena također znači suočiti se s rodnom neravnopravnošću i diskriminacijom. Žene su često suočene s manje plaćenim poslovima, manje pristupaju obrazovanju, imaju manje političke moći i suočavaju se s različitim oblicima nasilja, uključujući rodno uvjetovano nasilje. Borba za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena postaju sve važniji aspekti današnjeg društva.

Borba žena kroz historiju predstavlja niz napora i aktivnosti koje su žene preduzele kako bi ostvarile ravnopravnost, prava i priznanje u društvu. Ova borba ima dugu i složenu historiju koja seže unazad hiljadama godina. U različitim epohama i kulturama, žene su se suočavale s raznim oblicima diskriminacije, ograničenjima i nejednakostima.

Žene grada Mostara imaju značajan utjecaj na različite aspekte društva, gospodarstva i kulture. One su aktivne kao političarke, aktivistkinje i članice različitih političkih stranaka. Njihov glas i sudjelovanje doprinose donošenju odluka koje oblikuju budućnost grada. Žene u Mostaru su važne učiteljice, profesorice i stručnjakinje u obrazovnom sustavu. One pružaju visokokvalitetno obrazovanje mlađim generacijama, pružajući im znanje i vještine potrebne za uspjeh.

Žene u Mostaru su također aktivne u poduzetništvu i gospodarskom razvoju. One pokreću vlastite tvrtke, stvaraju radna mjesta i pridonose ekonomskom rastu grada. Njihov poduzetnički duh i inovativnost važni su za razvoj lokalne ekonomije. Žene u Mostaru igraju važnu ulogu u očuvanju kulturne baštine i razvoju umjetnosti. One su umjetnice, spisateljice, glumice, plesačice i aktivne sudionice kulturnih događanja.

Njihova umjetnička djela obogaćuju kulturni identitet grada. Žene u Mostaru su također ključne u borbi za ljudska prava, jednakost spolova i društvenu pravdu. One se aktivno angažiraju u različitim organizacijama civilnog društva i neprofitnim organizacijama kako bi promicale pozitivne društvene promjene. Ovi primjeri samo djelomično prikazuju značaj žena grada Mostara. Njihov doprinos u raznim sferama života ne može se previdjeti, a njihova aktivnost i angažman ključni su za napredak i razvoj grada.

Paula Popovac, Mostarka koja je svojevremeno skakala sa Starog Mosta kao jedna od rijetkih žena skakačica gostovala je u programu Al Jazeere. Posljednjih godina Popovac se nalazi u žiriju za ocjenjivanje skokova. I da je Paula Popovac bila jedna od prvih žena koje su skakale sa Starog mosta. Aktivistkinje su uvidjele da su i danas, u 21. vijeku, dostignuća žena često gurnuta u stranu, pa su u svojim aktivnostima „spojile“ znamenite, a nevidljive žene iz prošlosti Mostara i one koje su danas uspješne umjetnice, profesorke, privrednice, ali se o njima malo zna…

Žene koje se bave ručnim radom su izuzetno raznolika grupa. Ručni rad obuhvata mnoge aktivnosti koje se izvode ručno, kao što su heklanje, pletenje, vezenje, šivenje, tkanje, izrada nakita, keramika, slikanje, krojenje i mnoge druge. Mnoge žene uživaju u ručnom radu kao hobiju ili kao načinu da izraze svoju kreativnost i stvaralaštvo. One mogu izrađivati razne predmete kao što su šalovi, džemperi, torbe, nakit, dekorativne predmete za dom, slike i još mnogo toga. Ručni rad može biti i način zarade za neke žene, koje prodaju svoje kreacije na sajmovima, preko interneta ili u lokalnim prodavnicama. Ručni rad može biti i način da se održe tradicionalne tehnike i veštine koje se prenose s koljena na koljeno. Ove vještine mogu biti deo kulturne baštine i važan dio identiteta određene zajednice. Mnoge žene prenose svoje znanje i vještine na druge, kao što su kćerke, unuke ili učenice, čime osiguravaju da se tradicija ručnog rada nastavi i održava. Sve u svemu, žene koje se bave ručnim radom imaju širok spektar motivacija i koristi od ove aktivnosti. Bez obzira da li je to hobija, način zarade ili održavanje tradicije, ručni rad ima poseban značaj u životima mnogih žena.

Nadija Čelebic, jedna od rijetkih žena koja se bavila obradom bakra. U to vrijeme, bavljenje kovačkim zanatom i obradom bakra bilo je uglavnom rezervisano za muškarce. Uz podršku svoga muža i porodice, odlučila je da se posveti kucanju bakra i postane jedna od rijetkih žena u Mostaru koja se bavi tim zanatom. Nadija je svladala veštinu kovanja bakra i brzo stekla reputaciju po svojim vještim radovima. Njena preciznost i ljubav prema detaljima učinili su je vrlo traženom majstorom. Njena umjetnost u kucanju bakra je postala prepoznatljiva i cijenjena ne samo u Mostaru, već i u širem regionu. Bila je inspiracija mnogima i pokazala je da su žene jednako sposobne kao i muškarci u ovom tradicionalno muškom zanimanju. Njen doprinos i hrabrost u pionirskom bavljenju kucanjem bakra ostaju zapamćeni kao važan dio historije Mostara i inspiracija za druge žene koje žele slijediti svoje snove i prevazići tradicionalne rodne uloge.

-Žene koje rade u Starom Gradu u Mostaru, Bosna i Hercegovina, igraju važnu ulogu u očuvanju kulturne baštine i turističkom razvoju ovog historijskog područja. Stari Grad Mostar je poznat po svom starom poznatom mostu, Stari Most, koji je UNESCO-va svetska baština. U ovom djelu grada, žene se angažuju u raznim zanimanjima i djelatnostima. Žene se takođe bave izradom ručno vezenih predmeta, poput tradicionalnih narodnih nošnji, jastučića, stolnjaka i drugih dekorativnih predmeta.

Ovi predmeti često imaju bogate šare i motive koji odražavaju lokalnu kulturu i nasljeđe. Žene u Starom Gradu takođe rade u prodavnicama suvenira, restoranima, kafićima i hotelima. One su često zadužene za održavanje autentične atmosfere i pružanje gostoprimstva posjetiocima. Njihovo znanje i strast za lokalnom kulturom i historijom doprinose jedinstvenom iskustvu koje turisti doživljavaju prilikom posjete Starom Gradu. Rad žena u Starom Gradu Mostara ima značajan uticaj na lokalnu ekonomiju i turizam. One su čuvari tradicije, čija veština i rad održavaju živo nasljeđe Mostara. Takođe, svojim radom doprinose promociji i očuvanju bogate kulturne baštine ovog prelijepog grada.

Related Posts