Na današnji dan: Rođen Halid Bešlić

34474

1884. – Položen temeljac Sarajevskoj katedrali. Katedrala Srca Isusova je rimokatolička katedrala u Sarajevu izgrađena 1889. godine. Kamen temeljac je za nju postavljen 20. novembra 1884. godine, a arhitekt je bio Josip Vancaš iz Beča. Graditelj katedrale bio je prvi vrhbosanski nadbiskup dr. Josip Stadler. Josip Vancaš kombinujuje elemente romantike i gotike i tako stvara sintezu po kojoj se ovaj objekat izdvaja od ostalih te vrste. Po tom projektu urađen je i dio enterijera. Izgradnja objekta je započela 1884. godine, a 1889. godine objekat je završen i predat na upotrebu sarajevskoj gradskoj općini. Katedrala je izgrađena na mjestu nekadašnjeg janjičarskog logora gdje je austro-ugarska uprava namjeravala sagraditi gradsku tržnicu. Trg ispred katedrale nosi naziv fra Grge Martića i na njemu se planira sagraditi spomen-obilježje papi Ivanu Pavlu II, koji je posjetio Sarajevo 1997. godine. U pročelju katedrale nalaze se dva 43,2 metra visoka zvonika, kvadratičnog presjeka.Unutar njih se nalaze zvona i to u zapadnom jedno zvono teško 2,5 tone, a u istočnom pet manjih zvona. Dužina katedrale iznosi 41,9m, a širina 21,3 m. Iznad glavnog ulaza ističe se luk i bogato dekorisana rozeta sa dekorativnim staklenim vitražom, a u sklopu donjeg dijela rozete nalazi se kip Srca Isusova. Iznad glavnih ulaznih vrata nalazi se reljef Presvetog Trojstva. Na grbu kantona Sarajevo nalazi se motiv sa rozete koja se nalazi iznad glavnog ulaza, kombinovan sa alkom sa vrata Svrzine kuće.

1953. – Rođen Halid Bešlić. Halid Bešlić rođen je 20. novembra 1953. godine u Vrapcima (općina Sokolac). Već u osnovnoj školi se počeo baviti pjevanjem, kroz razna kulturno-umjetnička društva. Najduže vremena je proveo u KUD “Zija Dizdarević”, čiji je član bio sve do odsluženja vojnog roka. 1979. godine snimio je prvu singl ploču, od kada počinje njegov put uspjeha. Rezultat Halidovog rada od 1979. godine do 2003. je 16 snimljenih albuma, kao i dva albuma uživo, koji su prodani u milionskim nakladama raznih nosača zvuka. Održao je na hiljade solističkih koncerata širom svijeta. Može se naglasiti, da je Halid Bešlić dao ogroman doprinos na humanitarnom planu za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu (1992-95). Održao je preko 500 humanitarnih koncerata širom zapadne Evrope. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja za muzička ostvarenja i dostignuća. Član je Udruženja muzičara BiH.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Sutra vanredna sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH, na dnevnom redu Prijedlog zakona o gasovodu ‘Južna interkonekcija’

  • Beograd odbio učešće na prvom susretu Zajedničke komisije Kosova i Srbije za nestale osobe

  • Nova godina donosi nove projekte: Zeljković najavio izgradnju 18 terena

  • Iskusni srednji bek Anes Halebić ponovo član RK Velež

  • Gazi Husrev-begova biblioteka obilježila 488. godišnjicu

SB Banner 1

■ Povezano

  • Na današnji dan rođen jedan od najistaknutijih bh. književnika Alija Isaković

  • Na današnji dan 14. 1.

  • Na današnji dan: Savezničko bombardiranje Mostara 1944. godine

  • Na današnji dan preminuo bosanskohercegovački pjevač Fadil Toskić