Categories: Na današnji dan|Published On: 29/11/2021|

Na današnji dan 29. 11.

1943. – Drugo zasjedanje AVNOJ-a je održano 29. novembra 1943. u Jajcu. Na zasjedanju je AVNOJ konstituiran u zakonodavno i izvršno predstavničko tijelo Jugoslavije, uspostavljen je Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ), a izbjegličkoj vladi i kralju Petru II Karađorđeviću zabranjen je povratak u zemlju do završetka rata.

1956. – Rođen je bosanskohercegovački fudbaler Rade Paprica.

Rođen je u Foči. Karijeru je započeo u FK Sutjeska iz Foče. Od 1977. do 1984. godine igrao je za sarajevski Željezničar.

Igrao je još za grčki PAOK s kojim je osvojio grčko prvenstvo 1985. godine.

Nakon PAOK-a igrao je za Bešiktaš, Apollon Kalamaris i APOP Paphos.

1969. – Otvoren je centar Skenderija. Smješten je na lijevoj obali Miljacke. Ukupna površina centra iznosi 70.000 m2. Otvoren je 29. novembra 1969. g. premijernom projekcijom filma “Bitka na Neretvi”.

Dobio je naziv po čuvenom bosanskom Sandžak begu Skender-paši, koji je davne 1499. godine na ovom prostoru sagradio trgovački centar sa 11 dućana, karavan saraj, dvor, imaret i tekiju. Njegov sin Mustafa-beg Skenderpašić je 1518. godine uz očevu tekiju podigao prvu potkupolnu džamiju u BiH.

Centar Skenderija predstavlja, jedinstveno arhitektonsko djelo, arhitekata: Živorada Jankovića, Halida Muhasinovića, Ognjena Malkina. Jedinstven je po svojim namjenama, sadržaju i dimenzijama. U njemu se prepliću prostori namijenjeni raznorodnim sportskim događajima, kulturnim manifestacijama različitih obima, te brojni ugostiteljski objekti. KSC Skenderija je 1969. godine., dobila nagradu magazina “BORBA”, opšte priznanje za najbolje arhitektonsko djelo u Jugoslaviji.

1984. godine, za vrijeme XIV ZOI, Skenderija je bila domaćin brojnih sportskih takmičenja u umjetničkom klizanju i hokeju na ledu.

1994. – Od minobacačke granate ispaljene sa agresorskih položaja na Hladivodama u sarajevskoj ulici Hamdije Kreševljakovića kod broja 47 smrtno je stradalo sedam, a teže i lakše ranjeno četvero Sarajlija. Ubijeni su: Staka Aksentić, Zekerijah Dacić, Ibro Plakalo, Sead Plakalo, Igbal Redžić, Dženan Smajić i Elvedin Zimić.

2017. – Haški sud osudio je pravomoćno čelnike Herceg-Bosne ukupno 111 godina zatvora. Time je potvrđena prvostepena presuda čelnicima Herceg-Bosne. Izricanje presude je obilježio momenat kada je Slobodanu Praljku izrečena kazna od 20 godina zatvora nakon čega je on popio otrov. Prevezen je u najbližu bolnicu, a ubrzo je preminuo.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Related Posts